حذف مالیات تکلیفی

در قانون جدید مالیات های مستقیم که از سال ۹۵ لازم الاجرا می باشد  ماده ۱۰۴ مشهور به مالیات تکلیفی (۳درصد)  به طور کامل حذف شد. که این هم حتماً خبر خوبی برای پیمانکاران خواهد بود.

مرکز مشاوره تخصصی مشکلات شرکتها:۹۰۹۹۰۷۱۵۳۱

36 دیدگاه در “حذف مالیات تکلیفی

 1. علی سنگتراش گفت:

  باسلام لطفا صریحا پاسخ فرمایید اگر صورت وضعیت مشاور یا پیمانکار توسط کارفرما بخواهد پرداخت گردد آیا طبق قانون جدید هیچ کسر مالیاتی نباید صورت گیرد متشکرم

  1. modir گفت:

   بله همین طور است

 2. آرش امیرپور گفت:

  سلام میخواستم بدونم اگر قرادادی داشته باشیم که ماه ۱۲سال ۹۴شروع شده و۲۵٪انجام شده ومابقی در سال ۹۵فروردین اجراشده آیا مالیات ۳٪فقط به اون ۲۵٪تعلق میگیرد یا به کل قرارداد متشکرم

  1. modir گفت:

   سلام قانونا” در سال ۹۵ نباید مالیات تکلیفی از قرارداد یا صورت وضعیت کم بشه و اگر هم بخواهند کسر کنند فقط از۲۵% اون هم اگر صورت وضعیت مجزا تحویل داده باشید

  2. رضا توسلی گفت:

   سلام- تا زمانی که قرارداد تمام نشده از هر صورت وضعیت ۳ % مالیات تکلیفی کسر میشه حتی اگر برج ۱۲ سال ۹۴ قرارداد بسته باشی تا پایان مدت قرارداد در سال ۹۵ باید مالیات تکلیفی کسر بشه – این قانون برای قراردادهای جدید که در سال ۹۵ میخواد بسته بشه کاربرد داره

   1. modir گفت:

    در سال ۹۵ فیش تکلیفی ماده ۱۰۴ با عنوان عملکرد۹۵ صادر نخواهد شد

 3. مهدی-حسابدار گفت:

  سلام خدمت مدیر محترم . خواستم بپرسم من صورتحسابی رو از تنخواه دار دریافت کردم که استعلام و درخواست و انجام کار در سال ۹۴ بوده ولی صورتحساب و فاکتور و پرداخت پول در تاریخهای ۹۵ است آیا ۳% تکلیفی تعلق میگیرد یا خیر ؟

  1. modir گفت:

   خیر، درسال ۹۵ فیش ۳درصد صادر نمی شود

 4. معراجی گفت:

  سلام خسته نباشید! من شرکت پیمانکاری دارم حالا که ۳% مالیات تکلیفی رو شرکتهای طرف قرارداد کسر نمی کنند من باید چطوری پرداخت کنم اصلا باید پرداخت کنم یا نه؟

  1. modir گفت:

   نه لازم نیست پرداخت کنید، مالیات تکلیفی ،مالیات علی الحساب پرداختی بود که قبل از رسیدگی اسناد ومدارک سال مورد نظر گرفته می شد، اما الان موقع رسیدگی اسناد ومدارک توسط دارایی به صورت کامل اخذ می گردد.

 5. حمید گفت:

  با سلام باتوجه به حذف ۳ درصد مالیات مشاغل بند ج با توجه به بررسی چه مدارکی مالیات مورد نظر تعیین میشود آیا ارگانهائی که برای آنها کار انجام شده مدارک را در اختیار اداره دارایی قرار می دهند یا اینکه با توجه به مالیات سال قبل .مالیات سال جدید محاسبه میگردد

  1. modir گفت:

   تا سال ۹۴ طبق سنوات قبل مالیات تعیین می گردد و از سال مالی۹۵ توسط گزارش خرید وفروش ارسالی از سازمانها و یا گردش حساب

 6. محمد گفت:

  با سلام در خصوص مالیات ۳% می خواستم ببینم یکسری شرکتهای پیمانکاری هستند که ما امور حمل ونقل را به آنها واگذار کرده ایم آیا آنها مجاز می باشند که از رانندگان ۳% مالیات را در سال ۹۵ از صورتحسابشان کسر می کنند در صورتیکه طبق قانون مالیات ۳% حذف شده است

  1. modir گفت:

   اگر قرارداد پیمانی با راننده داشته باشند، طبق قانون جدید نباید کم بشه وباید گزارش پیمان در معاملات فصلی اظهار بشه، اما برای اطمینان از مسئول پرونده یا ممیز دارایی تون بپرسید

 7. ناصر گفت:

  سلام. من یک شرکت خدماتی تامین نیرو هستم.کارفرماها پس از حذف مالیات ۳ درصد، این مبلغ رو از صورت وضعیت ها حذف کردند و کلا به شرکتهای خدماتی پرداخت نمیکنند.تکلیف ما در پایان سال مالی ۹۶ چه خواهد بود؟ در صورت رد دفاتر از سوی امور مالیاتی، آیا ما شرکت های خدماتی ملزم به پرداخت کل مالیات ۳ درصد خواهیم بود؟

 8. امير حسين گفت:

  با سلام
  قراردادی که در سال ۹۴ بسته شده در قاعدتاً پیمانکار ۳% مالیات تکلیفی را در هزینه های خود دیده و قیمت داده، حال اگر قرار باشد از صورت وضعیت هایش کم نشود عملا کارفرما به پیمانکار ۳% اضافه پرداخت میکند!!!؟

  1. modir گفت:

   خیر،مالیات تکلیفی ۳ درصد در اصل یه نوع پیش پرداخت به دارایی بود که بعدا از مالیات عملکردسال مورد نظر کم می شد ولی الان یکجا موقع رسیدگی اسناد و دفاتر اخذ می شود.

   1. امير حسين گفت:

    کارفرما بجای پیمانکار این مالیات را پرداخت میکرده و پیمانکار در زمانی که برای کار مورد نظر قیمت داده قطعا این ۳% را لحاظ کرده اگر کم نشود در واقع به نفع پیمانکار است!!!

    1. modir گفت:

     خیر، از ناخالص صورت وضعیت کم می شده، در واقع فرقی نسبت به قبل نکرده بعدا دارایی کم می کند.اگر پیمانکار ۳ درصد را در قیمت لحاظ کند که به نفعش شده است!

 9. پروانه گفت:

  با سلام
  قرارداد سال خرداد ۹۴ به مدت یک سال یعنی تا پایان خرداد ۹۵ منعقد شده است. برای هر ماه صورتحساب جداگانه ارسال می گردد. آیا صورتحسابی که مربوط به دی ماه ۹۴ بوده ولی در مرداد ماه ۹۵ پرداخت شده است باید مالیات تکلیفی کسر گردد؟
  با تشکر

 10. فخری گفت:

  سلام. آیا به فاکتور های در خصوص هزینه های تعمیراتی و حق الزحمه توسط تنخواه دار به امور مالی ارائه میشود مالیات کسر میگردد؟

  1. modir گفت:

   درسال۹۵ خیر

 11. علی گفت:

  سلام
  ما یک شرکت عمرانی هستیم،پیمانکاران جزء ما قبلا سه درصد به قیمتهای خود اضافه می کردند در عوض مالیات.حالا با توجه به عدم کسر این سه درصد،ما میتونیم قیمتهای خالص رو مد نظر قرار بدیم؟
  با توجه به اینکه پیمانکاران قبول نمیکنن
  آیا معادل این سه درصد ها رو دارایی آخر سال از پیمانکاران دریافت می کنه؟
  ساز و کار جدید چطوره؟

  1. الف – از بابت مالیات پیمانکاری بطور مطلق هیچ فرقی بین سال ۹۵ و ۹۴ نیست جز اینکه در سال ۹۴ ۳% مالیات از هر قسط پیمانکار (صورت وضعیت )بطور علی الحساب توسط صاحب کار قبلا به دارایی پرداخت میشد بعدا” مدت ها بعد پس از صدور برگ تشخیص جز قسمتی از بدهی مالیات عملکرد از کل مالیات عملکرد پیمانکار کسر میشد ولی الان همین ۳% را بعد از صدور برگ تشخیص پرداخت میکند ویک کمکی به نقدینگی پیمانکار شده است.
   ب- شما بدون توجه به ۳% مالیات قبلی باید همچنان همان مبلغ ناخاص در صورتحساب ها خود منظور یا پیشنهاد نمائید خود اداره مالیاتی سال بعد کل مالیات عملکرد متعلقه که شامل ۳% هم میشود از پیمانکار خواهد گرفت.

 12. احسان گفت:

  سلام
  آیا کارهای خدمات مشاوره (مطالعات) که بصورت یک قرارداد مجزا با یک شرکت مشاور به انجام می‌رسد مشمول همین ماده ۱۰۴ است و نباید از آن مالیات کسر شود و یا مشمول تبصره ماده ۸۶ می‌شود و بایستی ۱۰% مالیات بصورت علی الحساب کسر گردد؟

  1. modir گفت:

   سلام چون شرکت است و قرارداد مجزا دارد، جزء قرارداد های پیمانی می باشد و مشمول ماده ۱۰۴

 13. رضا گفت:

  سلام.در صورتی که در قراردادهای پیمانکاری یک قرارداد در اواسط ۹۴ منعقد شده و در یکی از بندهای قراداد به پرداخت ۳% مالیات تکلیفی به شرکت پیمانکار قید شده باشد و این قرارداد تا اواسط سال ۹۵ ادامه داشته باشد، آیا با اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم این مالیات جزی وظایف کارفرماست که معادل این مبلغ را به پیمانکار پرداخت نماید یا خیر؟ استادان ارجمند لطفا راهنمایی فرمایید.

 14. roshan گفت:

  سلام میخواستم بدونم اگر قراردادی داشته باشیم (در طرح های عمرانی) که پس از اتمام کار بدون پرداخت وجهی مفاساحساب دریافت کرده باشیم ، ایا بعدا باید به دارایی وجهی پرداخت نمایم؟

  1. modir گفت:

   بله، هنگام محاسبه مالیات بر درآمد

 15. محمود گفت:

  با سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم هزینه تبلیغات که در سال ۱۳۹۴ قبول شدنش در منوط بر پرداخت مالیات تکلیفی بود ، در سال ۱۳۹۵ هم مشمول مالیات تکلیفی هستش ممنونم از راهنمایی شما

 16. سینا گفت:

  با سلام.
  منبع اطلاع از پروژه ها یا کارکرد سالانه یا روشن تر بگم اداره مالیات از کجا می دونه من پیمانکار چقدر کارکرد داشتم ؟ آیا ادارات طرف قرارداد اطلاع رسانی می کنن ؟

  1. modir گفت:

   سلام بله ادارات دولتی موظفند گزارش معاملات فصلی خود را ارائه دهند

 17. سالار گفت:

  سلام خدمت مدیرعزیز، من پیمانکار دست دومم بهم گفتن مالیات تکلیفی ندارم و برای قراردادم رفتم بیمه کد کارگاهی گرفتم و چند نفر رو خودم بیمه کردم حالا میخوام بدونم این قرار داد من مالیات داره یا نه در ضمن قرار داد برای اواخر ۹۵ بوده ممنون میشم

 18. علی گفت:

  با سلام
  وقت شما بخیر
  میخواستم بدونم با وجود حذف ماده ۱۰۴، ۴ گروه از اشخاص حقوقی کماکان مشغول مالیات تکلیفی میشن، آن ۴ گروه کدامند و هر کدوم نرخشون چند ؟
  با تشکر

 19. علی گفت:

  سلام
  اینجانب بابت کارکرد قرارداد سال ۹۴ در تاریخ۹۶/۱۲/۲۲ اسناد خزانه بند ه یکساله دریافت کردم آیا این اسناد از مالیات معاف هستن ؟ در اظهارنامه سال ۹۶ باید ثبت کنم یا نه؟ آیا این اسناد شامل مالیات بر ارزش افزوده هم نیستن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *